מצמוץ יתר – מהו ועל מה הוא יכול להעיד?

מצמוץ, מהווה פעולה חיונית של הגוף שלנו, זאת כאשר מדובר על רפלקס (פעולה טבעית של הגוף) אשר מתבצע במטרה לשמור על הלחות בתוך העין שלנו, ולמנוע את ההתייבשות של העין. לעתים קרובות, אנשים מסוימים, בעיקר ילדים, מפתחים תופה שנקראת מצמוץ יתר. תופעה שבה, כמות המצמוצים שאדם מסוים מבצע, לא תואמת את רמת המצמוץ ההגיונית והשגרתית אצל בני אדם. אנשים רבים, שמבחינים אצלם או אצל הילדים שלהם בתופעה הזו, תוהים האם כדאי ללכת ולנסות לטפל בתופעה זו. בשורות הקרובות, ניסינו לעשות לכם סדר בדיוק בנושא זה.

מה היא ההגדרה של מצמוץ יתר?

כאשר מדובר על מצמוץ יתר, אזי שמדברים על מצב שבו התדירות של המצמוץ לפי דקה, היא תדירות אשר גבוהה מהמוצע בקרב מרב בני האדם. במרב המקרים, ניתן להסיר דאגה מהלב – שכן במרב המקרים התופעה היא כזו שחולפת לאחר זמן מה. התופעה יכולה לקרות מפאת כמה וכמה סיבות, שיכולות להשפיע ולגרום להופעתו של הסימפטום. מצמוץ יתר, היא תופעה שמאופיינת גם בתור טיקים אצל ילדים.

מה הם הגורמים השונים לתופעה?

  • מצמוץ כתוצאה מלקות בראייה – אצל ילדים שלא רואים טוב, כלומר ילדים שמחזיקים בלקות ראיה, המצמוץ לרוב יהווה ניסיון של אותם הילדים לתקן את הראייה שלהם. במקרים כאלה, יש לקחת את הילד שלכם למעבר של בדיקת ראיה מקיפה.
  • מצמוץ יתר מפאת דלקת או אלרגיה בעיניים – גירויים שונים לדוגמת דלקת בקרנית העין, ואלרגיה בעיניים, הם כאלה שיכולים לגרום לתופעה.
  • טיקים בעיניים – ילדים רבים סובלים מטיקים – תנודות פתאומיות ובלתי רצוניות של הגוף. מצמוץ, מהווה סוג מסוים של טיק.