תסמונת טורט – תסמינים וטיפולים

הסבר על מהו תסמונת טורט

 

תסמונת טורט מוגדרת בתור הפרעה של טיקים, כאשר אדם סובל לעתים קרובות ותוך פרקי זמן קצרים משני טיקים של תנועה בנוסף ללפחות טיק אחד קולי אחד. תסמונת זו קרויה על שמו של ג'ורג' ג'יל דה לה טורט, נוירולוג צרפתי אשר תיאר את המאפיינים של תסמונת זו במאמר אשר פרסם לאור בשנת 1885. על מנת שהדבר יהיה מוחשב בתור תסמונת טורט, אזי כי על התופעות הללו להופיע תוך כדי הפרעה, או הרגשה מסוימת של אי נוחות, אך כל התופעות הללו לא חייבות להופיע בהכרח בו זמנית, כלומר ביחד. הטיקים והתופעות אשר ציינו לעיל יופיעו במרב המקרים מספר פעמים גדול במהלך כל יום, כמעט בכל יום בחיים, או לפחות במהלך פרק זמן של מעל לשנה. תסמונת טורט תופיע תמיד לפני הגעה לגיל 18, ותסמונת זה לא מתרחשת כתוצאה ישירה של המצב הרפואי של האדם שסובל ממנה או מחומרים בהם הוא משתמש. חשוב להבין, זה שאתם מזהים כי לילד שלכם יש טיקים, זה ממש לא אומר שהוא סובל מתסמונת זו. קריאת הפוסט הבא תסייע לכם להבין קצת יותר לעומק את התסמונת, להבין מתי נדרשת בדיקה מקצועית של רופא ואיך להתנהל מול הסיטואציה.

 

על הקשר של תסמונת טורט ושל הפרעות טיקים לגנטיקה

 

על פי מחקרים רבים וכתבי עת אשר פורסמו בנושא, סביר להניח שלתסמונת טורט ישנה בסיס גנטי, שכן היא מופיעה אצל משפחה כלשהי בשכיחות גבוהה, לעומת משפחה אחת לה יהיה שכיחות נמוכה לתסמונת טורט. העובדה שניתן לזהות את תסמונת הטורט על ידי טיקים אצל ילדים רק מגדילה את העובדה הזו גם כן. במרבית המקרים, לאנשים אשר סובלים מתסמונת זו יש קרובי משפחה נוספים אשר מחזיקים בתסמונת זו גם כן. יחד עם זאת, חשוב להבין כי הנושא עדיין נמצא בהמון מחקרים ברחבי העולם ויש עוד לא מעט גורמים שיכולים להוביל להיווצרות התופעה.

 

האם לילד אשר סובל מהתסמונת יש תחושה כלשהי מוגדרת טרם ההופעה של הטיקים?

 

מחקרים רבים אשר בוצעו ופורסמו בכתבי עת ומאמרים מובילים, מראים בצורה חד משמעית כי ילדים רבים אשר סובלים מתסמונת טורט, מעידים כי הטיקים אשר הופיעו הופיעו מתוך תחושה כלשהי. לעתים קרובות מדובר בדרך של הגוף של אותם ילדים להביע פחד, חרדה, סטרס, או כל רגש אחר. בנוסף לכך, אותם ילדים מעידים כי הם הריגוש הקלה כלשהי על הגוף מאותן הרגשות אשר הובילו לטיקים, לאחר התרחשות הטיקים. חשוב לדעת כי באמצעות טיפולים מתאימים וייעודיים, כן ניתן ללמד את הילד לשלוט בטיקים אבל זה משהו שלוקח זמן ללמוד אותו.

 

האם הטיקים נעלמים?

 

במרב המקרים, תהיה עלייה מורגשת ונוכחת בעצימות הטיקים ובשכיחות שלהם אצל ילדים אשר מגיעים לגיל ההתבגרות, וירידה בעצימות ובשכיחות של אותם התסמינים בסמוך לסיום העשור השניים של החיים שלהם. על פי מחקרים, אותם התסמינים נשארים אצל ילדים כאשר הם הופכים למבוגרים רק במקרים קטנים ביותר.

 

כיצד מאבחנים?

 

כאמור, לתסמונת הטורט אין בדיקה רפואית, או בדיקה עובדתית על מנת לאבחן אותה. מה שקורה במרב המקרים, הוא תשאול של הילד אשר ככל הנראה סובל ממנה לגבי התסמינים המורגשים, המצב הנפשי, הרקע הגנטי, ועוד. כל אלה יעידו על התסמונת אצל הילד. כאמור, קיימים סוגים שונים של טיפולים המתאימים לתסמונת זו ואלו יכולים להקל ולשפר בצורה ניכרת את איכות החיים של הילד הסובל ממנה.