מה זה נפגעי נפש? וכיצד מגדירים כיום נפגעי נפש?

כשאנחנו מרגישים רע מבחינה פיזית, לרוב אנחנו ניגש לרופא, או לחלופין ניגש לטיפול רפואי כלשהו. לעומת זאת, כאשר אנחנו מרגישים רע מבחינה נפשית, לעתים קרובות נעדיף להתמודד לבד ולא לגשת לטיפול, על אף שגם במקרה הזה, מומלץ לגשת לטיול ולסיוע נפשיים-רפואיים. ככלל, עולם מחלות הנפש ועולם נפגעי הנפש, הוא עולם בעייתי מאוד, עולם אשר לא נמצא בשיח מספק, דבר שמביא לפערים הגדולים בין כמות נפגעי הנפש בעולם לבין כמות נפגעי הנפש המטופלים בעולם. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע מקיף ובלעדי על תחום זה מה זה נפגעי נפש, כיצד הם מוגדרים, ומה היא הדרך הנכונה ביותר לטפל ולסייע להם?

בתור התחלה – מה זה הפרעות נפשיות ומה זה נפגעי נפש?

 

בדומה לצורה שבה מחלות מסוימות פוגעות בגוף שלנו מבחינה פיזית, כך מחלות נפש פוגעות לתפקוד הנפשי של בן אדם מסוים. מחלות נפשיות, גורמות לסבל נפשי, וכתוצאה מכך, הן מקשות בצורה גדולה ממש על התפקוד התקין של בני אדם. תוכלו למצוא מידע מקיף על מחלות נפש שונות, תחת כתובת האינטרנט הבאה – guy.org.il.

כיצד מגדירים נפגעי נפש?

 

על פי הגדרה רשמית של הארגון העולמי לבריאות, הפרעות נפש מוגדרות בתור הפרעות אשר פוגעות ברגשות, מחשבות, וביחסים אנושיים של בני אדם מסוימים. הגדרה זו, שמה דגש על תחושת המצוקה הגדולה, תחושה אשר מלווה אנשים רבים בעולם מידי יום. הבעיה עם נפגעי נפש, זה העובדה שקשה להגדיר בצורה מדויקת מי הוא נפגע נפש, ומדובר על הגדרה אשר משתנה בהתאם לתרבויות שונות, בני אדם שונים, וכיוצא בזאת. עם השנים, עולם המחלות הנפשיות מקבל מודעות ציבורית גדולה הרבה יותר.

מהן הזכויות המגיעות לחולים אלה?

 

ראשית כל, הביטוח הלאומי מעניק לנפגעי נפש קצבת נכות כללי. כדי שניתן יהיה לממש זכות זו, יש להגיש תביעה מסודרת למוסד לביטוח לאומי ולהוכיח דרך הוועדה הרפואית כי קיימת נכות נפשית. תפקידה של הוועדה הוא לבחון את המסמכים הרפואיים המוגשים ולהחליט האם היא מאשרת או שוללת את הבקשה. ככל שאחוזי הנכות גבוהים יותר, הקצבה החודשית תהיה גם היא גבוהה יותר. בנוסף, נפגעים נפשיים רשאים להשתלב במסגרות שיקום הפזורות ברחבי הארץ, במטרה לאפשר הכשרה תעסוקתית ולקבל מיומנויות עבודה שונות, כדי שהם יוכלו להשתלב בשוק העבודה במדינת ישראל. זכות נוספת שמגיעה לנפגיע נפש היא סל שיקום הכולל מגוון שירותי שיקום בקהילה לרבות שירותי חונכות, השתלבות בפעילויות ותחביבים, סיוע בטיפולים רפואיים כמו טיפולי שיניים למשל, סיוע בשיקום מבחינת דיור ועוד.

 

לסיכום, מצב נפשי רעוע יכול להיות נושא מורכב המקשה מאוד להתמודדות בחיי היום יום, לכן כדאי להיעזר בשירותים השונים ולממש את כל הזכויות המגיעות לכם.