הנזקים הנפשיים של הטרדות מיניות

לא פעם אנו נחשפים למושגים כמו הטרדה מינית, אונס, אינוס, ביצוע מעשים מגונים, תקיפות מיניות וכדומה. לעתים אנחנו נחשפים לזה בטלוויזיה בשעות החדשות, לעתים דרך העיתון או החדשות הדיגיטליות ויש גם לא מעט מצבים בהם אנחנו שומעים על מקרים של נשים במעגל החברי או המשפחתי שלנו. מקרים בהם אותן נשים הוטרדו או חוו הטרדה מינית או גרוע מכך אונס. לאותם מצבים, יש השלכות חמורות עבור אותן נשים, הן בהיבט הפיזי, אך לעתים מורכב מכך בהיבט הרגשי, הנפשי. מהם הנזקים הנפשיים של הטרדות מיניות?

 

אישה שחווה או חוותה הטרדה מינית מכל סוג שהוא יכולה בקלות רבה להיכנס אל תוך משבר נפשי ולחוש חוסר אונים, בושה ואשמה. רגשות איתן לא כל אחת יכולה להתמודד. אחת הבעיות המורכבות במצבים כאלה היא שנשים רבות לא יודעות מה לעשות ולמי לפנות שהן עוברות הטרדה מינית. נשים שחוות הטרדה מינית פעמים רבות חושבות מה יגידו עליהן, מי בכלל יאמין למה שהן אומרים ובטוחות שהן בכלל אשמות, חשות קורבן.

 

 אז מה אפשר לעשות כדי להפחית את הנזקים הנפשיים של הטרדות מיניות?

 

הדבר הראשון שמוכר לכולנו הוא בעצם להגיש תלונה במשטרה, נגד המטריד או התוקף. ניתן גם להגיש תלונה למעסיק עצמו, זאת במידה וההטרדה התקיימה במקום העבודה. המורכבות של תהליך זה הוא שבמקביל להגשת התלונה, יתחילו חקירות ותשאולים עליהם תצטרך לענות המתלוננת כמובן. הדבר הזה בעצם רק מחזק ומגביר את אותן התחושות שהעלנו. עוד עניין בעייתי הוא שברגע שהמתלוננת מגישה תלונה במשטרה, אין לה אף שליטה על התהליך והיא מורחקת ממה שקורה וזה גורם לה להיות חסרת אונים. לעומת זאת, שמגישים תלונה אזרחית, היא זו ששולטת בהליך והיא מקבלת את הכוח ואת הכלים והיכולות להשיב מלחמה. בשונה מההליך הפלילי אשר משתיק את האישה, ההליך האזרחי תומך בה ומאפשר לה להשמיע את הקול שלה, את הכאב שהיא חשה ולעתים אף מסייע לה להתרפא, זה משהו נורמלי ולא ממדר.

 

הדבר הנכון, הבריא והטוב ביותר שאישה אשר עברה הטרדה מינית או תקיפה מינית הוא לגשת לעורך דין מקצועי שיסייע לה וילווה אותה. לא תמיד הדבר הכי נכון הוא להגיש תלונה במשטרה ואף לעתים זה מוביל לנזקים של ממש. החקירה, חוסר הידיעה לגבי מה הולך לקרות, כל אלה מובילים לנזקים נפשיים בלתי הפיכים לקורבן. יש המון מקרים שבהם החוק מגן על הקורבן ואף דורש עבורו פיצוי כספי מבלי שיש צורך להוכיח כי נגרם נזק. במידה ואכן נגרם נזק, הפיצוי גדל.

 

אם עברת תקיפה מינית או הוטרדת מינית, לא משנה על ידי מי ולא משנה באיזה מקום, פני לעורך דין מקצועי עליו את סומכת ומשם תוכלי להתקדם שלב שלב, צעד אחר צעד.