אגרנות – מה צריך לדעת והאם קיים פתרון?

מהי אגרנות?

"חבל לי לזרוק את זה" "יש מצב שאני עוד אשתמש בזה מתישה" "הפריט הזה חשוב לי מאוד“.
כל בן אדם חווה מתישהו את הדילמה הזאת – האם לזרוק לפח חפץ מסוים אשר לא נעשה בו שימוש זמן מה, בין אם מדובר בקושי מבחינה סנטימנטלית, שמא הוא משוכנע שיכול להיות לחפץ הזה שימוש בעתיד. אם גם אתם אומרים לעצמכם את המשפטים הללו או לחילופין אתם מכירים אדם שמתקשה להיפטר מפריטים שהוא כבר לא צריך, חשוב לדעת כי במקרים מסוימים, הבעיה וחוסר היכולות לזרוק חפצים הופכת להיות בעיה כבדת משקל. במקרים אלה הבית יכול להפוך בן רגע למחסן חפצים עמוס, ואצל בן האדם שמרגיש את חוסר היכולת לזרוק ולהפטר מהחפצים שלו מתפתחת הפרעה פסיכיאטרית אשר נקראת – אגרנות. הפרעה זו יכולה להוות סכנה רצינית וממשית לכל אותם האנשים אשר סובלים ממנה.
להלן מספר מאפיינים מוכרים ונפוצים של אגרנות כפייתית:

  • הפרעה זו יכולה ליצור רצון ונטייה של בן האדם הסובל ממנה לקנות ולרכוש כמות גדולה של חפצים שאין לו כלל שימוש בהם.
  • האדם אשר סובל ממנה יפתח קושי רציני לאורך טווח של לזרוק ולהיפתר מהדברים שלו, בלי שום קשר לערך שלהם עבורו.
  • מי שסובל מאגרנות יפתח קושי רב מצורך לשמור חפצים שונים.
  • בבית של אותו האדם תתפתח המצאות גדולה של חפצים ודברים שונים, והבית ירגיש עמוס ומבולגן בדברים רבים.
  • בשל האגרנות, אותם אנשים יפתחו קשיים מול האנשים שסובבים אותם – משפחה, חברים לעבודה, חברים…

באיזה מקרים אגירה ושמירה של רכוש הופכת ונחשבת כהפרעה?

 

בסופו של דבר, אגרנות הינה הפרעה אשר נשענת של תכונות ודברים אשר נראים מקובלים ברוב המקרים אצלה בני אדם. בסופו של דבר, כמעט כל אדם חווה מתישהו את הרצון לשמור או לאגור פריט או חפץ מסוימים, ללא שום סיבה ניכרת לעין ובניגוד לרצון של חברי משפחה, בני זוג, וכדומה.  כאשר מדובר באגרנות, אזי בהפרעה זו ישנו קשר אובססיבי וכפייתי לאגירה. חרדה שנוצרת מהפחד לזרוק פריטים לפח הופעת להיות גבוהה וחמורה, והאגרנות בסופו של דבר מובילה במקרים כאלה לפגיעה גדולה יותר בתפקוד של בן אדם שסובל ממנה. ככל שהאובססיה תהיה גבוהה יותר, אזי האכסון של דברים בביתם של האגרנים יבוא בחשבון על המחייה בבית זה – שימוש בשולחנות לאגירה במקום לאכילה, מחייה בלכלוך רב ובצפיפות, ועוד.
ישנם מספר פתרונות הקיימות כיום לאגרנות, בין המוכרות שבן הינה שימוש בשירותיו של קונה עתיקות.

טיפול באגרנות כפייתית

 

יש לבצע את האבחון הראשון של האדם שסובל מאגרנות אצל פסיכולוג או אצל פסיכיאטר. פסיכיאטר הוא האדם היחיד מבין ה2 שיכול להפנות לטיפול בתרופות במידת הנחיצות. טיפול תרופתי יכול לסייע בהרגעת החרדה, אך הטיפול המומלץ ביותר עבור אגרנות כפייתית הינה טיפול התנהגותי.   

מקרים בהם אגרנות יכולה להוות בעיה

 

למשל, אם אתם גרים עם עוד אנשים ויש לכם אפילו ילדים, אם הדירה או הבית שלכם קטנים בכדי להכיל את כל החפצים שיש לכם, אגרנות במצבים כאלה יכולה להיות בעיה. בנוסף, אם אתם מכירים מישהו או שאתם אפילו בעצמכם אוספים דברים מהרחוב בטענה שאתם יכולים לחדש אותםף לשפץ אותם, להפוך אותם ליפים יותר ואז בסופו של דבר הם פשוט עומדים שם ככה סתם, מדובר בבעיה ואז בהחלט נדרש טיפול או פנייה לאיש מקצוע שיכול לסייע לכם.