איך החוק פועל על החזקת סמים?

חשוב לדעת, כל שימוש בסמים, אסור על פי חוק. יחד עם זאת, פעמים רבות עברייני סמים הם אזרחים מין המניין שאינם עוסקים בפעילות עבריינית אבל חטאו בשימוש או בהחזקת סמים לא מתוך רצון לפשוע אלא מתוך רצון בריגוש, בילויים, שעמום, לחץ חברתי וכדומה. פעמים רבות, אזרחים שנתפסו בסיטואציה כזו אינם מבינים את ההשלכות שעלולות להיות להם. עבירות של החזקת סמים מתחלקות לעבירות של שימוש עצמי ועבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית. על עבירות של שימוש עצמי ניתן לקבל עד שלוש שנות מאסר, כשעל עבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית אפשר לקבל גם עד עשרים שנות מאסר.

מתי החזקת סמים מוגדרת לשימוש עצמי?

החוק מגדיר מה הם סמים מסוכנים ומה הכמות המקסימלית שתחשב כהחזקה לשימוש עצמי ולא לסחר או הפצה של סמים.  לדוגמה, מי שיחזיק עד 0.3 גרם של הרואין, 15 גרם של מריחואנה, או שלוש יחידות של LSD  יחשב כמי שמחזיק סמים לשימוש עצמי. יחד עם זאת, כמות הסמים היא לא האינדקציה היחידה להחלטה אם מדובר בהחזקת סמים לשימוש עצמי וישנם אלמנטים מפלילים נוספים שעלולים לעלות, בנוסף, חשוב להבין, גם במקרה של שימוש עצמי עלולה להיות הסתבכות עם הרשויות, ולכן, אם נתפסתם מחזיקים סמים גם אם הם לשימוש עצמי צרו קשר עם עורך דין המתמחה בתחום. עורך דין איתמר צור הוא עורך דין מומחה למשפט פלילי ואתם יכולים לפנות אליו בכל הנוגע לעבירות סמים, עבירות מין, עבירות של אלימות במשפחה ועוד. אם נקלעתם לסיטואציה מסוג זה, כדאי ומומלץ ליצור קשר עם עורך דין בשלב המוקדם ביותר בתהליך כדי לקבל ייעוץ משפטי.

מה לגבי סחר בסמים?

עבירה בגין סחר בסמים הינה מהחמורות שקיימות בחוק של מדינת ישראל וכאמור יכולה לגרור עד עשרים שנות מאסר. אחת השאלות החשובות שצריל לשאול בהקשר הזה היא על מי בעצם מוטלת חובת ההוכה בגין ההחזקה, האם על החשוד שעשה בסמים שימוש עצמי, או האם על המשטרה או על הפרקליטות. אז שוב, הכל תלוי בכמות, וזאת בהתאם לחוק. שמדובר בהחזקה של כמות קטנה, התביעה חייבת להוכיח כי אכן האדם החזיק את הסמים למטרות מסחריות, אבל אם מדובר בכמות גדולה, המחזיק הוא זה שצריך להוכיח.

בין אם אתם מואשמים ובין אם חשודים בהחזקת סמים, הדבר הכי נכון וחשוב שאתם צריכים לעשות הוא למעשה לפנות לעורך דין מקצועי הפועל בתחום. תפקידו של עורך הדין הוא לשקף לכם את המצב, להבין ביחד אתכם מה נעשה ומה לא נעשה ולהציג בפניכם את כל האפשרויות החוקיות והמשפטיות שעומדות בפניכם. זכרו החוק במדינת ישראל מחמיר מאוד בכל הנושא של החזקת סמים.