השפעות העישון על הנפש

אנשים רבים מעשנים כיום ויש להם אי אילו סיבות לעשות את זה. יש את מי שהתחיל לעשן כחלק מתהליך של התבגרות ורצון לקבלה חברתית, יש מי שרצה להתנסות במשהו חדש ומאז לא הפסיק ויש את מי שכבר לא זוכר אפילו מתי ולמה התחיל לעשן אך כעת הוא מכור וכלל לא מסוגל להפסיק. העישון גורם לכל אדם תחושות שונות, בין אם אלה תחושות פיזיות ובין אם אלה תחושות רגשיות, נפשיות או מנטליות. יש הרבה מאד מעשנים שהעישון גורם להם לסיפוק רב, לתחושת רוגע ולכן אין בכוונתם להפסיק לעשן או להפחית את הכמות של הסיגריות, למרות שהם מכירים את הסכנות שבעישון ויודעים על הנזקים הבריאותיים שהסיגריות מביאות איתן. מבחינתם לעישון יש השפעה טובה עליהם והם לא רוצים להפסיק את זה.

 

מדוע יש השפעות על הנפש

 

מכיוון שכיום יש הרבה מאד סוגים של חומרים שאפשר לעשן אותם – הרי שיש גם מגוון עצום של רגשות, תחושות והשפעות של העישון על הנפש. מכיוון שכל אדם מעשן מסיבות אחרות, מעשן חומרים אחרים וכמובן יש לו את הגוף הפרטי שלו – כאשר מדברים על השפעות העישון הרי שאלה השפעות אישיות ולא כל המעשנים חווים את אותן ההשפעות. יחד עם זאת מכיוון שיש סוגים שונים של אביזרים עישון כמו סיגריות, וופורייזרים מומלצים וכמובן סיגריות אלקטרוניות – יש לא מעט השפעות שאפשר לראות שחוזרות על עצמן בקרב לא מעט מעשנים ויש עדויות לכך שיש מכנה משותף רחב מאד בקרב המעשנים בכל מה שקשור לתחושות וההשפעות של העישון על הגוף ועל הנפש. מכיוון שמדובר בהכנסת חומרים לגוף הרי שאי אפשר שלא תהיה השפעה וכעת ניתן לבחון את ההשפעה האישית על כל מעשן ומעשן.

 

מהן ההשפעות של העישון על הנפש

 

מעשנים רבים מדווחים על קשת רחבה של השפעות – רוגע, שקט, תחושת ריחוף שמרגישים ממש בגוף ואפילו ניתוק, גם אם רגעי מהחיים עצמם. יש אנשים שאת העישון עצמו מבצעים בחדר פרטי, כשהם לבד לחלוטין, מה שמאפשר להם להתרכז בעישון, להתנתק מתלאות היומיום והשגרה העמוסה והלוחצת, לעצום עיניים ולדמיין שהם נמצאים במקום אחר, רחוק וכזה שמאפשר להם לא להיות טרודים בשום נושא. גם כאשר מעשנים סיגריות רגילות יש להן השפעה דומה ולא בכדי ההפוגות של העישון כל כך חשובות ומהותיות עבור המעשנים במהלך היום. כאשר לוקחים להפוגות האלה גם כוס שתייה שאוהבים, קרה או חמה, מקבלים כמה דקות של שהן אי שונה ונפרד מכל מה שקורה ביומיום ובשגרה, דקות שלאחריהן אפשר לראות את המעשנים כשהם טעונים באנרגיות חדשות להמשך היום.

 

כשלסיגריות יש גם צדדים חיוביים

 

אין ספק שקשה מאד לחשוב על צדדים חיוביים שיש לסיגריות, אך מסתבר שבהחלט יש להן. מי שמעשן יודע מה הסיגריות עושות לו ואיך הן משפיעות עליו וחלק מהקושי להפסיק קשור לאותן השפעות על הנפש ותחושות של ריחוף וניתוק שהן תחושות ממכרות שקשה מאד להיפרד מהן. מכיוון שתחושות אלה לא בהכרח קשורות לכמות של הסיגריות שצריך לעשן על מנת לחוש אותן – הרי שגם מי שמעשן מעט יכול להרגיש טוב ולחוות את ההשפעות הנפשיות האלה ולכן יודע שאם הוא מעשן יחסית מעט סיגריות הרי שאין פגיעה ממשית בבריאות שלו והוא יכול לקחת את הסיכון הקטן הזה על מנת להמשיך ולספק לנפש שלו את האתנחתות הדרושות לה במהלך היום.