מתח גבוה בעבודה

מתח גבוה בעבודה

ידוע שעבודה מלחיצה עשויה לשאוב אנרגיות, אבל מחקר חדש מצביע על הסיכון ללקות בשבץ. המחקר, שפורסם באוקטובר 2015 בכתב העת של האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה, התבונן על שישה מחקרים מעורבים, בהם השתתפו בסך כלל 138,782 אנשים שנמצאו במעקב במשך שלוש עד 17 שנים.

הממצאים מעידים על נתוני התפכחות מפחידים: אנשים העוסקים בעבודות המאופיינות במתח גבוה, נמצאו בסיכון של 22% גבוהים יותר ללקות בשבץ, בהשוואה לאנשים העוסקים בעבודות הכרוכות במתח נמוך. בקרב נשים הנתונים הסטטיסטיים נמצאו גרועים יותר: נשים העוסקות בעבודות המאופיינות במתח גבוה נמצאו בסיכון גבוה יותר של 33% ללקות בשבץ.

כשהחוקרים פירקו את הנתונים לסוגים פרטניים של שבץ, סוג אחד, הידוע כשבץ איסכמי, הנגרם כתוצאה מקריש דם החוסם את זרימת הדם למוח, נמצא נפוץ במיוחד: אנשים עם מקומות עבודה סופר מלחיצים נמצאו כבעלי סיכוי של 57% ללקות בשבץ איסכמי, יותר מאשר אנשים העוסקים בעבודות אינטנסיביות פחות.

מאפייני עבודה הכרוכה במתח גבוה

על פי המחקר, העבודות המלחיצות ביותר הן אלו המאופיינות ברמת לחץ גבוה, כשלעובדים קיימת מעט מאוד שליטה על הנסיבות, כגון מלצרות או סיעוד. סוגי מקומות עבודה אלו דורשים שעות ארוכות, לחץ רב ומעט מאוד גמישות בלוח הזמנים. מספר מקומות עבודה תובעניים אחרים, כמו הוראה והנדסה, בהחלט כרוכים במתח רב, אבל החוקרים מצאו כי מתח זה קוזז על ידי העובדה שלאנשים בתחומים אלו יש שליטה על עבודתם.

כעת, מחקר זה כרוך במגבלות. נתונים רבים הראו כי מודל ביקוש השליטה הוא פשטני מידי, ובכל זאת, למרות הבעיות, דו"ח זה ואחרים הראו השפעות שליליות עקביות על בריאות הלב וכלי הדם, בעבודות המאופיינות במתח גבוה, המציבות את העובדים בסיכון לשבץ.

החוקרים אינם יודעים עדיין להסביר באופן מלא את הקשר בין הלחץ בעבודה לבין השבץ, אבל מאמינים שהקשר עשוי להיות טמון בפעולות המבוצעות כתוצאה מהלחץ. במחקר נאמר כי מספר מנגנונים עשויים להיות מעורבים בקשר בין עבודות המאופיינות במתח גבוה לבין הסיכון לשבץ.

לחץ בעבודה עלול לטפח התנהגות שאינה בריאה כמו עישון, הפחתה בפעילות גופנית, והרגלי אכילה שליליים, שכולם מהווים גורמים סיכון חשובים לשבץ. זה מובן. כשאנשים נוטים להיקרא לעבודה ברגע האחרון, ולהישאר שם שעות על גבי שעות, אין את הזמן או האנרגיה להגיע לחדר הכושר או לבשל ארוחה בריאה.

אם עבודתך מלחיצה, ניתן לנקוט בצעדים כדי לסייע לעצמך, ולהפחית את המתח מבלי לאבד את העבודה. הבעיה אינה טמונה בהכרח בדרישות העובדים מעצמם, אלא בשליטתם על ההתנהלות. בקרה עשויה להיות המפתח האמיתי להפחתת הלחץ, ואפשרות עבודה מהבית, גם אם זה יום אחד בלבד בשבוע, או מציאת שיטות להשגת יותר אחריות או מעורבות בקבלת החלטות, משפרת את תחושת השליטה בעבודה.

ניתן לפחות לנסות לקחת מספר רגעים מידי יום ולבצע משהו בעצמך, כמו לצאת לארוחת צהריים בחוץ, לתרגל נשימות עמוקות במשך חמש דקות, או לקרוא טקסט נעים קצר. צעדים אלו משמעותיים לשמירת השפיות והבריאות.

מאמרים מומלצים:

עבודה בלחץ גבוה מהווה דחיפה בסיכון לשבץ

לחץ בעבודה קשור בסיכון לסרטן – ממצאי מחקר