אם גם אתם סובלים מחרדה מלימודים ומבחנים בטח תאהבו לשמוע שגם לי הייתה פוביה מ… לימודי קורס האנימציה שלקחתי וגם אפילו חרדה ופוביות מלימודי מחשבים – המסע שלי לחופש מחרדות!

אם גם אתם מרגישים שאתם מתחילים להזיע ולפתח כאבי בטן בגלל חרדה מבחינות או חרדה מלימודים אתם לא לבד. אני יודעת איך אתם מרגישים. 

זה בטח יצחיק אתכם לדעת, אבל אף פעם לא היו לי פוביות ממבחנים ואפילו אהבתי ללמוד אליהם. אפילו היה לי 'טקס' קטן שבו הייתי מארגנת לעצמי אווירה נעימה ללימודים, משהו טעים שאני אוהבת לידי, מוזיקה שמסייעת להתרכז והצלחתי, הצלחתי איכשהו לגרום לחששות והחרדות להפוך להתמקדות וריכוז, שלטתי בחומר. 

הייתי תלמידה מצטיינת בתיכון. הפסיכומטרי היה מהגבוהים, כל מבחן שלי היה עם ציונים מעולים וכל זה קרה כי ידעתי שאם אשב ואלמד כמו שצריך, התוצאה תהיה כפי שאני מצפה שהיא תהיה. 

כשהגעתי למכללה פתאום נתקפתי חרדות איומות מכל מה שקשור ללימודים ולבחינות, פיתחתי פוביה מבחינות ולימודים באופן שכל מה שרציתי היה למצוא תירוץ לא ללכת ללימודים. הרגשתי פחד אמיתי. לפתע דברים שהרגישו לי קלים ללמידה כמו קורס פוטושופ או לימודי CSS הפכו בעיני למאיימים. 

הפחדים הללו היוו איום משמעותי לחיים האישיים שלי ולחיים המקצועיים שלי והרגשתי שאם לא אצליח להתגבר עליהם לא אוכל להתפתח עסקית ולהעשיר את הידע שלי, מה שעלול היה לא רק לפגוע לי בביטחון המקצועי, אלא גם בביטחון העצמי האישי. 

בסופו של דבר אמרתי לעצמי שאני אעשה מה שאני יכולה, ואת הכי טוב שלי. נרשמתי לכמה קורסים, שידעתי שאעמוד בהם. קורס אקסל שמשתלב נהדר וקורס גרפיקה ממוחשבת ולמעשה, משתלב עם כל קורס אפשרי. עם הזמן, כשסיימתי אותם הוספתי גם קורס מנהל רשתות ואף קורס רשתות מחשבים והגעתי לתקופה רגועה שבה אי אפשר להגיד שלא חששתי ממבחנים, אבל כן הייתי רגועה יותר באופן מסוים כאשר ניגשתי ללימודים ולבחינות.  

התמודדות עם פוביה היא מסע לכל דבר. וכמו בכל מסע, ישנן שיטות שיקלו עליו. כשגיליתי שיש לי פחד מלימודים התייעצתי עם חבר יקר שיעץ לי ונתן לי כמה שיטות שסייעו גם לו לעבור תקופות לימודים ובחינות שהיו לו בהן חרדות וחששות. 

אותו חבר יקר, למד קורס java שהצריך ממנו המון ריכוז ודיוק, לימוד שפת java הוא לא דבר פשוט ומדובר בקורסים המחייבים אותך ברמת ריכוז גבוהה ומדויקת, פוביה או חרדות מחלישים את רמת הריכוז ומונעים ממך להתרכז בקורסים כאלו. 

אחד הדברים שעשיתי כדי להרגיע את עצמי לקראת תקופות לימודים עמוסות או מבחנים מלחיצים הוא לנסות להפחית את הלחצים על ידי סוג של דמיון מודרך, לא עשיתי את זה לבד כמובן, כן? אלא בסיוע של אותו חבר יקר שגם בעצמו עבר את התהליך הזה. 

פשוט הפחתתי חרדה ולחצים, פחדים לא היו חלק מהעולם שלי יותר. פחדים מלימודים כן? לגבי פחדים אחרים זה כבר סיפור אחר… אבל הצלחתי כאן ליצור קשב פנימי עמוק לפני כל מבחן מלחיץ, שגרם לי לקבל ריכוז ומיקוד במה שבאמת חשוב לי באותו הרגע, מה שיצר אצלי רוגע שלא פסק. 

לגבי שאר הפחדים זה כבר לא היה כל כך פשוט ולא הצלחתי לצאת מהם לבד, פגשתי אישה מדהימה שהיא ובעלה עושים שילוב נדיר בין טכניקות מדהימות לחינוך ילדים ובעיות משמעת ותמיכה רגשית רב תחומית. לאישה הזו קוראים יוכי דנחי והדרך שעברתי איתה הייתה משהו מדהים ששינה לי את החיים בצורה מהותית.

לימודי קורס אנימציה – לא תאמינו כמה זה ישנה לכם את החיים

ואז החלטתי לשנות כיוון, אולי יש קורסים שיותר מתאימים לי? לקחתי קורס פוטושופ והלכתי על לימוד פוטושופ וגם לימוד CSS במסגרת בית ספר לגרפיקה כי החלטתי להפוך את העיסוק שלי להרבה יותר מעניין. אז נכון, אמנם אני סטודנטית ועל מנת לממן את הלימודים אני עוסקת במתן שעורים פרטיים ומדי פעם מוליכה כלבים בזמני הפנוי (הרבה כלבים), אבל כשיש את זה, יש את זה. 

קורס גרפיקה – כי כישרון הוא מתנה שצריך לטפח

אם יש לכם את הטאצ' לגרפיקה, לימודי אנימציה למשל יהיו לכם ממש מרגשים, ואתם תתעוררו לחיים מחדש עם כל דמות שתצרו. כך אני הרגשתי כשלקחתי קורס אנימציה שהכניס אותי לעולם מקסים של חיוכים ואושר, וגרם לי להרגיש שהכל, אבל הכל, בידיים שלי. העניינים נמצאים בשליטה! באמצעות שילוב של קורס גרפיקה ממוחשבת בכלל השמיים הם הגבול, וכולנו יודעים, אם משהו מלחיץ אתכם כמו פוביות מבחינות ולימודים זה הרי רק יכול לסייע אם לוקחים קורס שגורם לכם לחייך. 

מעולם לא חוויתי חרדה מלימודי מחשבים כך שכל מה שנלמד באמצעות פלטפורמות דיגיטליות מסייע לי להרגע ולהוריד את סף המתח, וככל שהמתח יורד, כך אין לי חרדות או פוביות שגורמות לי לא לרצות ללכת ללימודים. 

קורס פוטושופ ולהיות עצמאי ולהתגבר על הפחד

היות ופחדים מסוג זה מעולם לא היו באמתחתי, כשסיימתי את הקורסים המופלאים של לימודי אנימציה בהם שילבתי את שאר הקורסים של הגרפיקה הממוחשבת, הפוטושופ וכל הקורסים הנלווים בבית הספר לגרפיקה גיליתי שעולם העצמאות, כסטודנטית, מעניק לי תובנות נהדרות לחיים.

עסקתי כעצמאית לא מעט זמן בשילוב הלימודים ונתתי שירותי גרפיקה כפרילנסרית. מה אני אומר לכם, עולם חדש! התעוררתי באיזו שעה שרציתי, הלכתי לים בבקרים, התחלתי לעבוד בשעות שאני מחליטה, מצאתי זמן לטפל בבית, מצאתי זמן לראות יותר את הוריי, ואפילו זוגיות נרקמה בתוך כל האושר המופלא הזה שבו הצלחתי להתגבר על פוביות מלימודים ומבחנים ובעצם, ללמוד את מה שאני אוהבת וכך גם לעסוק במה שאני אוהבת. 

החלק הכי קשה כעצמאית היה הבירוקרטיה מול הרשויות, אבל לשם כך יש אנשי מקצוע שיכולים לסייע וגם כעצמאית שנותנת שירות פרילנס לאנשים, בסיטואציה הזאת אין שום חרדות או פחדים וכל מה שהייתי  צריכה לעשות זה מן הסתם להיעזר באנשי מקצוע מתאימים על מנת להתנהל מול הרשויות בהתאם, ובאמת, החיים נראים אחרת. 

לימודי קידום אתרים נתנו לי כיוון

התקופה הנעימה והמופלאה הזאת, כמו כל דבר בחיים, החלה לקבל שחיקה והיות ואני צמאה כמעט תמיד לעוד ועוד מידע ונושאים חדשים ללמוד בחיים, גם הפעם החלטתי לשים את הכישרון של האנימציה והגרפיקה בצד, וללמוד דברים חדשים. הטרנד החזק בעשור האחרון הוא לימודי קידום אתרים ונדלקתי על הקונספט, ובעיקר על העובדה שיש המון עבודה בתחום הזה. 

לא לקחתי פסק זמן כללי מהעבודה העצמאית, בכל זאת צריך איכשהו לממן את הקורסים. עברתי קורס אחד, והמשכתי לשני, ללא הפסקה. איכשהו השילוב של הלימודים עם העבודה והזוגיות החדשה שפרחה וקרמה עור וגידים לבית שתמיד חלמתי עליו והילדים שתמיד חלמתי שיהיו לי נראו קרובים מתמיד, מי בכלל זוכר מה הם חרדות פחדים וחששות בסיטואציה הזאת? הכל היה מושלם!

קורס טכנאי מחשבים גרם לי להתאהב

בן זוגי היקר היה טכנאי מחשבים כשהכרנו. הוא לקח קורס טכנאי מחשבים במקביל לקורסים שאני למדתי וכך הכרנו כשיום אחד הוא פשוט התיישב לידי באחת ההפסקות וכשהתחלנו להכיר טוב יותר וסיפרתי לו איזה תהליך אני עוברת עם כל מה שקשור לפחדים שהיו לי בנושא של פוביות מלימודים ובחינות, החל לספר לי על קורס אבטחת מידע שהוא עוד מתכוון ללמוד, על כמה הוא נהנה מלימודים, לימודי מערכות מידע ועוד קורסים שלמד כמו קורס אוטוקאד – גברים חכמים נכנסים לי ללב והוא, הוא ישר כבש אותי בלי למצמץ בכלל.

חלפו שנים מאז. לי כבר יש סטודיו משלי ואני משלבת גם קורס קטן משלי על לימודי קידום אתרים שהיום הפך להיות אחד מהנושאים הכי חמים ובן זוגי היקר מלמד במכללה שבה הכרנו המון קורסים נפלאים שקשורים למחשבים. 

יש לנו שני ילדים, כלבה וחתול, ויש לי את כל מה שרציתי מאז שאני ילדה. מי היה מאמין שכל זה הגיע רק בזכות העובדה שהצלחתי להתגבר על פוביות מלימודים ובחינות – מדהים מה שינוי אחד בחיים יכול לעשות.